Frivillige valgt til studierejsen
Så er de frivillige, der skal besøge venskabsprojektet i Etiopien i efteråret, fundet. Rejsen finder sted fra d. 11. november til d. 18. november 2019.
Så er de frivillige, der skal besøge venskabsprojektet i Etiopien i efteråret, fundet. Rejsen finder sted fra d. 11. november til d. 18. november 2019.

I sidste uge fik alle frivillige, der havde ansøgt om en plads på efterårets studierejse, svar på deres ansøgning. De 10 pladser er nu besat.
Afdelingernes Internationale Arbejde (AIA) på Landskontoret modtog i alt 30 ansøgninger til studierejsen til Etiopien til november.
Vi vil gerne sige tusind tak for de mange gode ansøgninger, der var fyldt op med spændende ideer til, hvordan Røde Kors' internationale arbejde kan formidles lokalt i Danmark både internt i Røde Kors-foreningen men også eksternt i de forskellige lokalområder.
Hvis du er interesseret i at komme i betragtning til en studierejse, skal du holde øje på Mit Røde Kors i starten af det nye år, hvor forårets studierejse vil blive offentliggjort.
Det kan også være en god idé at hive fat i din afdelingsformand eller AIA-aktivitetsleder, da de får direkte besked, når ansøgningsperioden er åbnet.
Næste studierejse vil som sagt finde sted i foråret 2020,.
Hør mere om venskabsprojekterne
Jeres afdeling kan altid blive klogere på Røde Kors' venskabsprojekter ude i verden. Det gør I ved at booke en foredragsholder på rødekors.dk/foredragsholder til at fortælle om lige netop det venskabsprojekt, I gerne vil høre mere om.
Hvis jeres afdeling gerne vil høre mere om, hvordan I støtter venskabsprojekterne, er I altid velkomne til at skrive til Afdelingernes Internationale Arbejde (AIA) på aia@rodekors.dk.