Hjælp os med at finde gode kandidater til Røde Kors’ hovedbestyrelse

Med det kommende landsmøde og valg til hovedbestyrelsen i 2024 har alle formænd en vigtig rolle som opstillingsberettiget – og man kan allerede nu gå i gang med at finde egnede kandidater til hovedbestyrelsen. Se her formand for valgforberedelsesudvalget, Lisbeth G. Hansen, forklare hvorfor.

- D. 17 NOVEMBER 2023

Hovedbestyrelsen i Røde Kors sætter den overordnede kurs for hele vores forening. Ved at finde egnede kandidater lokalt til at opstille til valget i november 2024, kan man som formand og afdeling være med til at præge udviklingen i Røde Kors fremover.

I denne video kan du høre formand for valgforberedelsesudvalget, Lisbeth G. Hansen, forklare hvorfor det giver mening at gå i gang allerede nu og hvor man kan få hjælp til processen.

Få hjælp og vejledning til at finde egnede kandidater

På siden om valg 2024 her på MRK.dk kan man finde mere info om valgprocessen, og herunder en såkaldt kompetenceprofil af medlemmer af hovedbestyrelsen med de forventninger, der er til kandidater samt en oversigt over de kompetencer og erfaringer kandidaterne gerne må være i besiddelse af.
 

”Som valgforberedelsesudvalg er vi fødselshjælper i opstillingsprocessen til hovedbestyrelsen, og vores fornemste opgave er at støtte formænd og bestyrelser i arbejdet med at finde egnede kandidater,” siger Lisbeth G. Hansen.

Læs mere her: Valg 2024

Nyheder

  • Vil du gøre en forskel som frivillig? Tag det første skridt med kurset Medmenneskelighed i praksis
  • Politikere til civilsamfund: Ryk direkte i fængsel - i skal være med til at forebygge
  • Fokus i vores eksterne kommunikation – juli og august 2025
  • Fælles pengehåndtering (sedler og mønter)
  • Kommende kurser i psykisk førstehjælp i Skanderborg, Roskilde og Sønderborg